از نگهداری بدلیجات چه میدانید؟

زیورآلات یکی از مهم‌ترین ابزارهایی بوده که از گذشته تاکنون افراد به سراغ بهره گیری از آن رفته‌اند. جالب اینجاست که این مسئله هیچ ارتباطی میان مردان و زنان نداشته و استفاده از آن در میان هردو جنسیت بسیار لذت بخش بوده است. امروزه اما به دلیل پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی رخ داده با انواع متفاوتی از زیورآلات روبرو می‌شویم که انتخاب را برایمان سخت می‌کند. از جمله این زیورآلات میتوان به طلا، استیل، نقره، مس و… اشاره کرد. اما نکته اینجاست به دلیل نوسانات مختلفی که در قیمت این نوع از زیورآلات ایجاد می‌شود، طراحان مد فکر طراحی و تولید نوع دیگری از زیورآلات  به نام بدلیجات در ذهنشان جرقه زد تا تمامی اقشار جامعه توانایی خرید و استفاده از زیورآلات را به منظور افزایش زیبایی ظاهری خود داشته باشند.

امروزه بدلیجات نیز خود در دو نوع اسپرت و طرح طلا به بازار معرفی شده تا علاوه بر پوشش تمامی سلایق، جلایی خیره‌کننده داشته باشد. اگر جزء طرفداران این دسته از زیورآلات هستید یکی از مهمترین نکاتی که باید نسبت به آنها بدانید، طریقه نگهداری از آنهاست. در این مقاله با توجه به اهمیت بالای این مسئله در نظر داریم توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

راهکارهای نگهداری از بدلیجات

همان‌طور که می‌دانید بدلیجات، جزء آن دسته از زیورآلاتی‌ست که اگر نتوانید به درستی از آن‌ها نگه‌داری کنید در مدت زمانی کوتاه دچار آسیب می‌شوند و هزینه‌ای که بابت آن پرداخت کرده‌اید به نوعی از بین می‌برد. آگاهی از انواع روش‌های نگه‌داری به شما کمک می‌کند تا در مدت زمانی طولانی از انواع مختلف بدلیجات‌هایی که در اختیار دارید با توجه به نیاز خود و متناسب با ست لباس‌هایتان بهره‌ گیرید. از جمله راهکارهای نگهداری عبارتند از:

  • خشک نگه‌داشتن بدلیجات

از بهترین پیشنهاداتی که در زمینه نگهداری از بدلیجات وجود دارد این است که همواره آنها را خشک و تمیز و البته مرتب نگهدارید. تمامی زیورآلات شما اعم از انگشتر، گردنبند، دستبند و گوشواره در معرض برخورد با مواد شیمیایی، کرم‌های مرطوب کننده، عطر و ادکلن و.. هستند که میتواند باعث اکسید شدن و در نهایت تغییر رنگ آنها شود. پس برای ثابت ماندن رنگ آنها بهتر است که آنها را خشک نگهدارید.

  • تمیز کردن زیورآلات بعد از استفاده

یکی از مهم‌ترین مواردی که به شما در راستای افزایش طول عمر و البته درخشش زیورآلات و بدلیجات کمک می‌کند تمیز نگه داشتن و تمیزکردن آن‌ها، پس از هربار استفاده است. این مسئله می‌تواند کمی عجیب به نظر آید ولی این کار تاثیر فوق‌العاده‌ای در درخشش و افزایش طول عمر زیورآلات خریداری شده شما خواهد داشت. در واقع این امکان وجود دارد که پس از هربار استفاده، مقداری از کرم پوست، عرق، آب و.. بر روی گوشواره، دستبند، گردنبند و انگشتر شما باقی بماند. این مسئله به مرور زمان می‌تواند منجر به کدر شدن زیورآلات‌تان شود.

پس بهترین اقدام این است که همواره پس از هر استفاده به سراغ یک دستمال نرم رفته و آن‌ها با ملایمت پاک کنید تا از هرگونه واکنش‌های شیمیایی احتمالی جلوگیری به عمل آورید. دقت داشته باشید نباید از پاک‌کننده‌های شیمیایی به هیچ‌وجه استفاده کنید و فقط از یک دستمال معمولی و نرم برای این کار استفاده کنید و بعد از اتمام کارتان با زیورآلات حتما مطمئن شوید که زیورآلات شما خشک و تمیز شده باشند.

  • به صورت موردی در مناسب ها از زیورآلات استفاده کنید.

نکته مهم اینجاست که شما باید به این درک برسید که نمیتوانید از زیورآلات خود به صورت روزانه و همیشگی استفاده کنید. زیرا رنگ و جلای اولیه آنها در مدت زمانی کوتاهتر از بین خواهد رفت. سعی کنید برای افزایش عمر زیورآلات خود آنها را با لباس هایی که میخواهید به تن کنید ست کنید تا همیشه از یک زیورآلات بخصوص استفاده نکرده باشید.

از نگهداری بدلیجات چه میدانید؟
از نگهداری بدلیجات چه میدانید؟
  • در صورت عدم نیاز آنها را جدا کنید

گفته شد که نباید از زیورآلات و بدلیجات خود به صورت روزانه استفاده کنید اما دقت داشته باشید پس از استفاده آنها را در آخر روز جدا کرده و در مکانی مناسب قرار دهید. هیچوقت با آنها به خواب نروید زیرا منجر به شکسته شدن و ضربه خوردن آنها می شود که میتواند عمر آنها را کاهش دهد.

  • نگهداری از آنها در جای مناسب

در ابتدا و پس از خرید زیورآلات، باید جایگاه مناسبی را برای آنها درنظر بگیرید. هیچ گاه سعی نکنید که آنها را بر روی هم انباشته کنید. استفاده از جعبه جواهرات میتواند بسیار ایده مناسبی باشد. نکته مهم دیگر این است که هیچ گاه زیورآلات طلا و گران قیمت خود را با بدلیجات در یک جعبه قرار دهند زیرا واکنش های شیمیایی رخ می دهد که منجر به آسیب رساندن به زیورآلات شما خواهد شد.

  • قرار ندادن زیورآلات در معرض نور خورشید

نکته‌ای که باید برای آن اهمیت خاصی قائل شوید این است که شاید اشعه خورشید هیچ آسیبی را به پوست شما وارد نکند (البته در کوتاه مدت)، اما برای زیورآلات‌تان بسیار مضر است. این مسئله خصوصا برای زیورآلاتی که از سنگ ساخته شده‌اند بسیار حائز اهمیت است. درواقع نور خورشید رنگ و درخشش سنگ را از بین می‌برد که تا حدودی مربوط به دست‌کاری سنگ‌ها می‌شود. به همین دلیل اگر در نظر دارید تا برای مدت طولانی آفتاب بگیرید و یا در زیر نور خورشید استراحت کنید حتما زیورآلات دوست داشتنی خود را از خودتان جدا کنید و در جایی مناسب قرار دهید.

  • در حین ورزش استفاده از زیورآلات را کنار بگذارید

مطمئنا استفاده از زیورآلات در هر موقعیتی می‌تواند زیبایی ظاهری شما را دوچندان کند خصوصا اگر زیورآلات انتخابی شما درخشان و زیبا باشد. اما نکته اینجاست که نباید در هر مکانی آن‌ها را به خود آویزان کنید. به عنوان مثال یکی از مهم‌ترین این موقعیت‌ها، در حین ورزش است. شاید ورزش روزانه برای جسم و روح شما مفید باشد اما مطمئنا برای جواهرات و بدلیجات شما یک سم است. زیرا این امکان وجود دارد که در حین ورزش قسمتی از سنگ انگشترتان به جایی برخورد کند و بپرد و یا مهره‌ای از گردنبندتان ترک بردارد. حتی آن دسته از افرادی که زیاد استخر می‌روند باید بدانند که کلر برای سنگ و فلز یک دشمن دیرینه است که باعث کدر شدن آن‌ها می‌شود. پس بهترین راهکار این است که پیش از آغاز ورزش یا رفتن به باشگاه، انگشتر و گردنبند و گوشواره‌های خود را در بیاورید.

  • سازماندهی بدلیجات

یکی دیگر از روش های نگهداری از بدلیجات این است که همواره آنها را مرتب، تمیز و سازمان یافته بگذارید. این کار فواید زیادی را با خود به همراه دارد. از جمله اینکه در زمان استفاده به راحتی میتوانید آنها را پیدا کنید، از برخورد آنها به یکدیگر و آسیب دیدگی و حتی خراش افتادگی جلوگیری به عمل می آورید. درواقع زمانی که آنها را در جعبه ای میگذارید در زمان جابجایی یا برداشتن یک تکه زیورآلات از داخل جعبه و یا به هر عنوانی که باعث می شود زیورآلات به هم برخورد کرده و همدیگر را بسایند ریسک بزرگی کرده اید! از بهترین روش های موجود این است که جعبه های جداگانه ای را برای جواهرات کوچک و یا ریز و جعبه ای دیگر را برای جواهرات بزرگ در نظر بگیرید.

  • استفاده از روغن بچه

یکی از مشکلات ما در نگهداری زیورآلات و بدلیجات، زنجیر های ریز و گره خوردن انهاست که این اتفاق معمولا در گردنبندها اتفاق می افتد که با یک راه ساده میشود ان را از بین برد. مقداری از روغن بچه در قسمتی که گره خورده بریزید و سپس با نگه داشتن ان در بین شست و انگشتان خود بچرخانید و بعد از چند بار تکرار این کار می بینید که گره از بین خواهد رفت.

  • استفاده از جوش شیرین

تاکنون فکر استفاده از جوش شیرین برای نگهداری از بدلیجات به گوشتان خورده است؟ شما می‌توانید به منظور زیباتر دیده شدن جواهرات خود، خصوصا جواهراتی که از الماس ساخته شده‌اند به سراغ این ماده بروید.  در این راه باید نیم لیتر اب سرد را با 3 قاشق چای خوری جوش شیرین مخلوط کرده و به مدت 4 ساعت در این محلول قرار دهید. سپس با یک پترچه نرم انها را تمیز کرده و میبینید که الماس های ان مانند روز اول خود میشوند. مطمئن باشید با انجام این کار نه تنها زیبایی به زیورآلات شما برمیگردد بلکه امکان ست کردن آن‌ها با هر استایلی که تمایل دارید فراهم می‌آید. تنها نکته قابل توجه در استفاده از جوش شیرین این است که نباید زیاده روی کنید و با این تفکر که هر چقدر بیشتر بدلیجات خود را در این محلول قرار دهید تمیزتر و شیک تر خواهد شد آن ها را از بین ببرید. افراد زیادی با این تفکر بدلیجات‌شان را از دست داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 16 =