راهنمای تعیین سایز پابند

این روزها کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که از پابند استفاده نکرده باشد و یا علاقه‌ای به آن نداشته باشد. پابندها از گذشته تاکنون به بخشی مهم از زینت پای زنان تبدیل شده است و در دنیای پیشرفته امروز نیز توانسته جایگاه ویژه‌ای برای خود دست و پا نماید و طرفداران زیادی را به خود اختصاص دهد. پابندها که از آنها تحت عنوان خلخال نیز یاد می‌شود بیشینه‌ای قدیمی داشته و به دختران هند قدیم برمیگردد. هر چند در گذشته دختران و زنان به سراغ استفاده از  آن میرفتند اما درحال حاضر در فرهنگ غربی زنان و مردان هر دو اقدام به بستن پابندهای چرمی می‌کنند که نوعی مد و فشن به شمار می‌آید. این پابندها میتواند از جنس نقره، طلا و حتی مهره‌های گران‌بها نیز باشد. در ایران نیز این زیورآلات از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و در اشکال و طرح‌ها و جنس‌های مختلف در بازار موجود می‌باشد.

 اما سوال اساسی در رابطه با این زیورآلات، چگونگی تعیین سایز آن است. در این مقاله در نظر داریم توضیحات کاملی درباره پابندهای موجود در بازار و تاریخچه آن‌ها توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

راهنمای تعیین سایز پابند
راهنمای تعیین سایز پابند

تاریخچه پابند

طی بررسی‌هایی که در رابطه با این زینت دوست داشتنی انجام شده؛ محققان و طراحان مد بر این عقیده‌اند که ریشه این خانواده از زیورآلات به فرهنگ شرقی و البته دوران باستان برمیگردد. در واقع برای اولین بار در مقبره سومری‌ ها با قدمت بیش از ۴۵۰۰ سال، پابند ها دیده شدند. سومری ها از جمله اولین افرادی بودند که بر روی زمین می زیستند و به نظر می رسد که پابندها در میان این قوم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است. در آن زمان این زیورآلات از سنگ ها و فلزات ساخته می‌شد که بسیار گران بها بودند به همین دلیل استفاده از این زیورآلات گویای ثروت و منزلت اجتماعی زنان بود و نشان از تعلق زنان به خانواده های ثروتمند بوده است.شاید برایتان جالب باشد که بدانید بردگان در آن دوران برای زینت پاهای خود به سراغ پابندهای چرمی میرفتند.

پابندها در هندوستان قدیم به نسبت سایر مناطق بیشتر مورد استفاده عموم قرار می‌گرفت. پابندها در هند ممکن بود بیانگر وضعیت تاهل زن باشند یا فقط استفاده تزیینی داشته باشند. زنجیرهای دور مچ پا، که پایال هم نامیده می شدند، درهند به طور گسترده مورد استفاده رقصنده‌ها بودند. زنجیرهای فلزی می‌توانستند با زیورآلات و زلم زیمبوهای ارزان صدادار تکمیل شوند و هنگام رقص جیرینگ جیرینگ آرامی تولید کنند. چنین پابندهایی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند؛ عمدتاً درمیان رقصندگان عربی که رقص شکم می‌کنند. درکنارسایر جواهر قیمتی دیگر، پابندهای قیمتی وظریف اکنون بخش جداناپذیری از لباس عروس در هند است،

همچنین استفاده دیگری از پابندها در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا وجود دارد. پابندهایی که در دهه 70 در امریکا استفاده می شد، زیورآلات محبوب خانم‌های مستقلی بود که همه جا و در هر چیز، دنبال آزادی بودند، و بنابراین این زیورآلات، جزئی موثر از سبک سنت شکن لباس پوشیدن بودند.

چگونگی انتخاب سایز پابند

برای اینکه بتوانید از این زیورآلات زیبا به درستی استفاده کنید باید انتخاب درستی داشته باشید. نکاتی وجود دارد که در این راستا میتواند به شما کمک کند:

  • از یک متر پلاستیکی استفاده کرده و دور مچ خودتان را اندازه بگیرید. هر چند که پابند زیر قوزک قرار میگیرد پس میتوانید زیر قوزک پا را نیز اندازه گیری کنید.
  • در حین اندازه گیری نباید متر را خیلی به مچ بچسبانید زیرا پابندها به حالتی آزاد دور پا قرار میگیرند.
  • پس از اندازه گیری و در حین انتخاب پابندهای مورد نظر تان حدود یک سانتی متر به آن بیافزایید.
  • اگر سایز پابند انتخابی شما بین دو سایز استاندارد، تا حد امکان سایز استاندارد بزرگ تر را انتخاب نمائید. این سایزها بین XS، S، M، L، XL و 2XL می باشد.

پابند را در کدام مچ ببندیم؟

امروزه در دورانی زندگی می‌کنیم که معنا و مفهوم خاصی برای پوشیدن پابند نیاز نداریم و اکثرا مد و زیبایی‌ست که ما را به سراغ استفاده از این زیورآلات سوق می‌دهد. از همین رو چندان اهمیت ندارد که پابند‌تان را در پای چپ یا راست‌ بپوشید. اما بسیاری از افراد کنجاوند تا در هر شرایطی آداب و رسوم پوشش پابند را رعایت نمایند.  شاید برای‌تان جالب باشد که یک مقایسه‌ای از حلقه ازدواج و پابند انجام دهید. درواقع همان قدر که حلقه ازدواج معمولا در انگشت حلقه دست چپ قرار می‌گیرد و این گونه وضعیت تاهل صاحب آن را مشخص می‌کند، پابندها هم زمانی هدیه داماد به عروس بودند؛ نماد عشق و آرزوی ازدواج رسمی با آن زن. از همین‌رو اگر زنی پابند خود را در پای سمت راست بپوشد؛ بسیاری این تعبیر را دارند که وی از انحرافات جنسی برخوردار است.

 اما این مسئله همیشه این طور نبوده، در مسیحیت، سمت چپ نشانه‌ی شیطان و نیروی شیطانی است. هم چنین روایت دیگری وجود دارد که پابند در پای سمت راست نشانگر زندگی غیرسنتی آن شخص بوده.

قبل از گرفتن پابند، اولین و آخرین چیزی که باید درنظر داشت، سبک لباس پوشیدن شماست. تاجرید؟ مناسب سبک شما نیست. ورزشکارید؟ باز هم مناسب شما نیست. پابند بیشتر با سبک بومی و سنت شکن لباس پوشیدن همخوانی دارد یا با زنی که حداقل یک دست لباس سنت شکنانه در کمدشان دارند. پابند باید با دامن کوتاه یا پیراهن کوتاه، شلوارک یا ساق شلواری یا شلوار جینی به لبه‌های تا شده پوشیده شود. در یک کلام، با هر چیز غیررسمی‌ای که ناحیه مچ پایتان را برهنه می‌گذارد، مناسب است. برای پوشیدن پابند، باید پاهای زیبایی داشته باشید؛ بدون پینه و میخچه، با پدیکور بی‌عیب و نقص و ترجیحاً با رنگ‌های زنده. در این صورت است که این زیور دوست داشتنی جلوه‌ای خاص به پاها‌ی‌تان می‌بخشد.

بعضی زنان خاص و عجیب، پابند را به جوراب شلواری یا جوراب ترجیح می‌دهند. سعی کنید برای طیبایی بیشتر با مچ پای برهنه پابند به پا کنید. اگر پاهایتان لاغر و ظریف است، پابندهای نازک فلزی، حتی پابندهای نازک پلاستیکی استفاده نمایید، اما اگر پاهایتان لاغر نیست و دوست دارید لاغرتر و استخوانی تر دیده شوند، پابندهایی که کمی زلم زیمبو آویزان دارند، استفاده نمائید.

پاهای زیبایی داشته باشید

برای اینکه پابند دخترانه شما نمود بیشتری پیدا کند باید پاهای زیبایی داشته باشید. پاهایی عاری از هرگونه پینه، میخچه. سعی کنید پاهایتان را تا حد امکان پدیکور کرده و بی عیب و نقص نگهدارید. اگر پاهای لاغری داری استفاده از پابندهای نازک فلزی یا حتی پابندهای نازک پلاستیکی میتواند انتخاب مناسبی باشد. اما در غیراینصورت پابندهایی را انتخاب کنید که کمی زلم زیمبو داشته و آویزان باشند.

راهنمای تعیین سایز پابند
پاهای زیبایی داشته باشید

به سبک لباستان توجه کنید

اگر در نظر دارید که از پابند استفاده کنید باید این مسئله را در نظر داشته باشید که سبک لباس شما چیست. آیا تاجرید؟ مطمئنا پابند نمیتواند مناسب شما باشد. آیا ورزشکارید؟ باز هم پابند مناسب شما نیست. در واقع پابند دخترا بیشتر متناسب با سبک بوهمی و سنت شکنی در لباس پوشیدن همخوانی دارد. هر چند که پوشیدن پابند با دامن کوتاه یا پیراهن کوتاه، شلوارک یا ساق شلواری بسیار متداول است. به طور کلی میتوان گفت که هر سبک لباس غیررسمی که ناحیه مچ پا را برهنه بگذارد با پابند متناسب خواهد بود.

راهنمای تعیین سایز پابند
به سبک لباستان توجه کنید

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا حد امکان در رابطه با تاریخچه پابند، نحوه تعیین سایز پایند و البته چگونگی ست کردن آن با استایل تان توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. هر چند که نکات بسیار زیادی در این راستا وجود دارد که باید نسبت به آن اگاه شوید. اما باید بدانید مشورانی در این راستا فعالیت دارند تا اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده و باعث شوند تا خریدی متناسب با سلیقه تان انجام دهید. این مسئله به شما کمک خواهد کرد تا به راحتی در خرید و البته انتخاب پابند تصمیماتی درست اتخاذ نموده و جلوه‌ای خاص و ویژه برای پاهای‌تان فراهم آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =