چگونه از دستبند مرواریدی نگهداری کنید

مروارید را میتوان یکی از ارزشمندترین سنگ های قیمتی در تمامی اعصار دانست که از گذشته تاکنون طرفداران زیادی داشته و توانسته جایگاه ویژه ای را برای خود دست و پا نماید. به گونه ای که قرن شانزدهم در کشور انگلستان تحت عنوان عصر مروارید نام گذاری شد زیرا جایگاه منحصر به فرد آن افراد ثروتمند و مشهور زیادی را به سمت خود کشانده بود. اما نکته اینجاست نگهداری از این سنگ گرانبها بسیار مشکل است و با توجه به اینکه در طی سال های گذشته استفاده از دستبند مرواریدی بسیار باب شده؛ آگاهی از چگونگی نگهداری این دستبندها میتواند به شما کمک کند تا دستبندی همواره سالم، زیبا و چشم نواز داشته باشید. در این مقاله با ما همراه باشید زیرا در نظر داریم نکاتی را در این راستا خدمت شما ارائه دهیم.

چگونه از دستبند مرواریدی نگهداری کنید
چگونه از دستبند مرواریدی نگهداری کنید

نگهداری از دستبند مرواریدی

همانطور که گفته شد مروارید، سنگی گرانبها و قیمتی است. اما نکته منفی آن این است که به سرعت خراش برمیدارد. پس بایدها و نبایدهای آن را جدی بگیرید:

  • تا حد امکان سعی کنید که پس از استفاده و درآوردن دستبند مرواریدی خود آن را با استفاده از دستمال نخی نرم تمیز کنید. استفاده از محلول رقیق آب و صابون نیز میتواند در این راستا به شما کمک کند. دقت داشته باشید که حتما آن را خشک کرده و سپس در جعبه مخصوص قرار دهید.
  • دستبند مروارید خریداری شده شما باید هر چند سال یکبار باز شده و دوباره سرهم شود. این مسئله از ساییدگی دانه های مروارید جلوگیری می کند.
  • اسیدی که در عرق بدن انسان قرار دارد، مخرب بوده و به بسیاری از جواهرات از جمله مروارید آسیب وارد می کند. از همین رو توصیه می شود از دستبند خود به‌گونه‌ای استفاده کنید که در تماس مستقیم با پوست نباشد.
  • نباید دستبند مرواریدی خود را در مجاورت سایر جواهرتتان قرار دهید زیرا امکان آسیب رسیدن به سطح مروارید وجود دارد.
  • زیورآلات مروارید را درون کیسه‌های پلاستیکی نگذارید، بلکه همیشه آنها را درون جعبه یا پارچه ابریشمی که موقع فروش همراهشان عرضه می‌شود بپیچید تا سالم بمانند.
  • هیچ گاه برای تمیز کردن دستبند مرواریدی خود به سراغ شوینده های شیمیایی نروید. این شوینده ها درخشندگی سطح مروارید را از بین میروند. خصوصا اگر شوینده های استفاده شده سفیدکننده یا آمونیاک داشته باشند.
  • قرار دادن دستبند مروارید در معرض حرارت زیاد نیز میتواند منجر به آسیب رساندن آنها شود. زیرا این دستبندها از مقدار زیادی مواد طبیعی و آب تشکیل شده اند و دمای زیاد میتواند آنها بشکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =